Semináře 66. loutkářské Chrudimi

Úvodní informace

Semináře se uskuteční od soboty 1. července do čtvrtku 6. července 2017 v rámci 66. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.

Seminaristé přijíždějí v pátek 30. června v odpoledních hodinách. V podvečer 30. června se uskuteční úvodní informační schůzka a inspirativní program

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajiš­těny vstu­penky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního pro­gramu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborovém semináři o viděných inscenacích hlavního programu, který se koná za účasti lektorského sboru v podvečerních hodinách od soboty do středy.

Není-li uvedeno jinak jsou semináře určeny dospělým a mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, kdo uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 15. června 2015 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány 
a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.

Seminární skupiny 2017

A - červení: semináře A, D, K, L, M
B - modří: semináře B, E, R, P
C - žlutí: semináře T, S, N
D - oranžoví: semináře X, Z

Změna semináře vyhrazena!
 

Ceny seminářů  a vybraných služeb

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:

Seminář A, B, D, E, K, L, M, N, P, S, T, Z =  1 400 Kč
Seminář R = cena 1 500 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 700 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě nebude přenosná na dospělou osobu.
Seminář X = 900 Kč
 

Doplňkové služby:

Ubytování: 
ve vlastním stanu - zdarma (omezený počet), 
v tělocvičně - 50 Kč/noc/osobu, 
na internátu - 230 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje)

Stravování I. 
6x snídaně, oběd, večeře za 660 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru, není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 1320 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu a v restauraci CHB)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 2 060 Kč
Nenáročný: Seminář + Tělocvična + Stravování I. = 2 360 Kč
Standard: Seminář + Internát + Stravování I. = 3 440 Kč
Lepší standard: Seminář + Internát + Stravování II. = 4 100 Kč
S dětmi:
Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba =  2 820 Kč
Seminář R s jedním dítětem + StravaI/oba + Internátě 6 nocí/oba  =  5 580 Kč
 

 

Elektronická přihláška do semináře

Semináře 66. loutkářské Chrudimi jsou obsazeny.
Budeme doplňovat pouze náhradníky, pokud se někdo odhlásí
nebo do 10. června 2017 seminář neuhradí.
Pokud chcete zapsat mezi náhradníky pošlete žádost na e-mail drtinam@gmail.com

Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude ihned automaticky odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit.
Pokud e-mail nenajdete, zkontrolujte, zda nespadla do spamu.

Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu! 
K upřesnění požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na drtinam@gmail.com.

Děkujeme Vám.

 

 

Seznam seminářů

 

A • Scénografie pouličního divadla aneb Divadlo ve veřejném prostoru (Maďarsko)

Vyjdeme z přehledu tradičních i současných forem pouličního divadla, které mohou inspirovat naši tvorbu v podmínkách amatérského divadla. Připomeneme si možnosti vymezování a vytváření speciálního divadelního prostoru ve spojení s obřadem, slavností, svátkem, případně s novodobými občanskými aktivitami. Budeme navrhovat a modelovat minimalistická, ale funkční řešení statických i pohyblivých prostorů, figurálních i nefigurálních objektů pro vytváření jak jednorázových produkcí, tak i repertoárových představení. Vyzkoušíme, jakým způsobem se na vzniku prostoru může podílet sám divák. Vzniklé prostory rozehrajeme krátkou hereckou akcí.
Seminář v českém, anglickém, maďarském i polském jazyce.

Lektoři:
Silard Borároš, maďarský scénograf a výtvarník, spolupracuje s loutkovými i činoherními divadly po celé Evropě.
Milada Borároš, výtvarníce, režisérka, učitelka dramatické výchovy.

 

B • Poetické tělo S i BEZ nitek / pohyb, předměty, příroda, Lecoq

Seminář mezi zdmi i uvnitř lesa, v pohybu a také v tichu, ve vodě i na suchu, ve stínu lipové koruny za zvuku větru nebo strun. Cesta k tvorbě – konkrétně k pohybovému a předmětovému vyjádření příběhů povede skrze čtyři živly: vodu, vzduch, oheň a zemi. Cílem semináře je společné i individuální aktivní zkoušení, hledání a proměňování věcí a prostoru skrze pozorování a naslouchání příběhům okolo nás, které se rodí z vody, raší ze země, letí po větru, vyzařují z ohně. S příběhy přicházejí charaktery a masky čtyř živlů a nakonec předměty, zpravidla nadpozemské nebo přírodní bytosti, věci, či jejich duše. Neoddělitelnou součástí zážitkového semináře jsou: pohybový úvod, hry a cvičení k inspiraci, rukodělná tvorba, dramatická tvorba. Společná pouť k poetickému tělu v přírodě, z níž si kromě prožitků odnesete i vámi vyrobený a oživený předmět, staví na principech metody Jacques Lecoq a výzkumu Laboratoire d´Etudes du Mouvement (Pascale Lecoq).
S sebou: pohodlný oděv na pohyb neutrální barvy (ideálně černá / dlouhé legíny nebo tepláky a trička s dlouhým rukávem + nátělníky). K tvorbě v přírodě holínky, či pevnou obuv, případně pláštěnku. K tomu: uhel, guma, skicák, tužky.

Lektor:
Budilova divadelní škola v zastoupení Hany Strejčkové, absolventky DAMU (dramaturgie-režie), Mezinárodní divadelní školy Jacques Lecoq v Paříži a také scénografického ateliéru Laboratoire d‘Etude du Mouvement na téže škole. Od roku 2010 pracuje jako pedagog a dramaturg v Budilově divadelní škole, dále vede dramatické semináře. Hraje interaktivní divadlo s loutkami. Jako režisér, dramaturg nebo performer se věnuje divadlu tanečně-pohybovému a divadlu se slovy i bez nich.

 

D • Autorsko-dramatizátorský

Máte nápad nebo téma na vlastní hru, našli jste povídku, román, hru, pásmo básní, které byste chtěli upravit pro svůj soubor nebo už máte hru dokonce hotovou a chcete si ověřit, je-li k něčemu, abyste neztráceli čas a sílu na předloze, z které nejspíš nic slušného nevznikne? Rádi byste se při tom všem také dozvěděli něco o dramaturgii, režii a loutkovém divadle vůbec? Režisér a dramaturg Luděk Richter z Divadelní společnosti Kejklíř se na vás těší. Pokud ovšem nejpozději do konce května pošlete na adresu divadlo@kejklir.cz své hotové či rozpracované texty, hry, scénáře či libreta nebo alespoň jméno a příjmení autora a titul literární předlohy, kterou byste rádi inscenovali (raději přidejte i název vydavatele a rok vydání). A taky pokud si sami prostudujete materiály, které vám budou následně zaslány. Adresy a rozdělovník – kdo, co a komu – dodáme po vašem přihlášení.

Lektor:
Luděk Richter, autor, režisér, dramaturg a lektor mnoha seminářů, zakladatel divadelní společnosti KEJKLÍŘ a Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DOBRÉ DIVADLO DĚTEM, které vydává ČTVRTletník o divadle pro děti.

 

E • (seminář obsazen) Loutka – dřevo – řezbařina

Dřevo a loutky k sobě patří od nepaměti, neb i s polínkem se dá zahrát velké divadlo. Rád bych Vás ovšem naučil vtisknout dřevu tvář, rozpohybovat ho a vrátit mu tím symbolicky život. Přiblížím Vám různé druhy loutek, jejich technologii a způsob vodění. Co je potřeba: Věk 15+. Alespoň částečné vybavení dláty (v případě potřeby poradím).
Ochotu elektronicky komunikovat během června, abych mohl po konzultaci s Vámi připravit přířezy. Mít chuť, touhu a vytrvalost. Seminář je pro omezený počet osmi účastníků.

Lektor:
Vladimír Sosna, loutkoherec, výtvarník a řezbář, který od roku 1996 působí v divadle Alfa v Plzni, má v oblibě malé i velké lidi a taky dřevo…

 

K • Loutkohraní – maňásek, marioneta, javajka a totemové loutky… seminář nejen pro náctileté

Maňásek, marioneta, javajka a totemové loutky - Co je spojuje a čím se liší? Proč a kdy s nimi hrát, co jim prospívá a co je ničí, které téma a texty jsou pro ně vhodné, jaké záludnosti a vychytávky jsou v jejich vodění? Pojďte s námi společně hledat odpovědi na tyto a ještě mnohé další otázky. Seminář se bude zabývat nejen základy animace coby řemeslné dovednosti, ale hledat další způsoby oživení loutek. Vhodné pro všechny odvážné začínající i pokročilé loutkoherce, kteří se nebojí vydat na dobrodružnou cestu při hře s výše uvedenými druhy loutek.

Lektoři:
Jiřina Polanská, principálka spolku loutkářů Vozichet Jablonec nad Nisou, vystudovala pedagogiku volného času, vede semináře dramatické výchovy, je vedoucí dětských a mládežnických divadelních souborů.
Ruda Krause, principál LD Spojáček Liberec, příležitostný autor či spoluautor, režisér, scénograf, loutkoherec, ale i herec činoherního divadla.

 

L • Krásnoloutkovýrobohranísisnimi aneb Výroba krásných loutek a hraní si s nimi – seminář pro samostatné děti (10–13 let) i dospělé

Připravte se na tvrdou práci, která bude odměněna na konci týdne originální, funkční loutkou maňáska. I přes oddání se výrobnímu procesu, nebudeme zanedbávat pravidelné hry a zábavu. Šikovnost není podmínkou, ale trpělivost, usměvavost a rozumná míra poslušnosti ano. Přineste si základní výtvarné potřeby (pastelky, nůžky, jehlu a niť…), ale není to nezbytnost. Budeme vyřezávat (z polystyrénu), malovat, kreslit, stříhat a šít.

Lektorky:
Sára Kordová studentka Masarykovy univerzity v Brně oboru Dějiny umění a Teorie interaktivních médií, která vedla příměstský tábor výroby a práce s loutkou a seminář výroby loutek na Chrudimi v roce 2016.
Anežka Straková, pravidelná návštěvnice Loutkářské Chrudimi, studentka scénografie na pražské DAMU, v rámci které spolupracuje s mnoha divadelními i filmovými režiséry.
Na případné dotazy rády odpovíme na telefonu 605034987 nebo na emailu s.kordova94@gmail.com.

 

M • Co skrývá maska – seminář pro teenagery

Masku používali již pravěcí lidé. K čemu jim byla a proč se k ní divadelníci v průběhu dějin často vracejí? Jaké možnosti herci maska nabízí? V čem ho naopak omezuje? Je těžké hrát jenom tělem, beze slov a bez výrazu v tváři? Kolik o postavě řekne barva masky a její tvar? A jak se vůbec taková maska vyrábí? To všechno společně prozkoumáme a vyzkoušíme!

S sebou: pohodlné oblečení, kterému nebude vadit, když se ušpiní.

Lektorky:
Anna Kekeláková (divadelní lektorka v divadle Minor) a Marie Klemensová (studentka JAMU) Případné dotazy rády zodpovíme na emailu annakekelakova@gmail.com

 

N • (seminář obsazen) Nonverbální komunikace

Seminář posluchačům poodkryje roušku tajné řeči lidského těla. Bude příležitostí dozvědět se mnoho zajímavého o významu naší mimiky, postojů a gest vědomých i nevědomých. Zkrátka, bude poodkrytím další studnice poznatků pro režijní a hereckou práci.

Lektor:
Daniela Fischerová, spisovatelka, dramatička, psycholožka a pedagožka nonverbální komunikace.

 

P • Loutky a písničky

Seminář, ve kterém se naučíte jak skládat divadelní písničky, a jak z literatury vytvořit divadelní text.
Z několika drobných pohádek oblíbeného malíře a spisovatele Aloise Mikulky budeme vytvářet pididivadelní hříčky, které nám poskytnou příležitost ke skládání textů a následně i jednoduchých skladeb. K dispozici bude piano (nikoli keyboard), basa a housle.

S sebou: vlastní hudební nástroje všeho druhu, dobrou náladu a chuť do muziky. Vhodné bude přečtení knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky.

Lektor:
Karel Šefrna, uznávaný amatérský divadelník a loutkář, zakladatel a vůdčí osobnost souboru „C“ Svitavy. Autor, dramaturg, režisér, výtvarník, herec, muzikant, skladatel a textař, lektor a porotce loutkového a alternativního divadla nejrůznějšího druhu včetně divadla poezie, hudebního divadla pro dospělé i děti a divadla hraného dětmi.

 

R • Na Zemi i Podzemí – seminář pro rodiče s dětmi do 8 let

Jedna Země v každém čase jiná.
Jaro, Léto, Podzim, Zima.
Květiny, slunce, vítr, listí, sníh...
A Země v rukou čtyř vládců, kteří si předávají svou moc.
Není život jenom na Zemi.
Nad Zemí i Podzemí to vře.
Země je ohrožená.
A my s ní.

Milí rodiče s dětmi, během našeho semináře se seznámíme s bytostmi z každého ročního období. Něco se od nich naučíme a pomůžeme najít Zemi klid. S některými bytostmi se setkáme a ty, které nepotkáme, si společně vyrobíme. Tvořit se tentokrát bude hlavně z přírodních materiálů, které nám daná období nabízejí i nenabízejí. Budeme si hrát. A třeba z toho vznikne divadlo!

S sebou: Pohodlné oblečení do všech ročních období, deku pro chladné zimní večery a pro parné letní dny pokrývku hlavy, přírodní materiály různého druhu (kamínky, kaštany, šišky, listy, sušené květiny, větvičky...)

Lektorky:
Klára Bednaříková, Lucie Kučerová – studentky Ateliéru Divadla a výchovy, DIFA JAMU v Brně
Tereza Agelová – studentka Ateliéru Režie a dramaturgie, DIFA JAMU v Brně.
V případě dotazů pište na email lucie.kuce@gmail.com

 

S • Storytelling – řemeslo vypravěčů

Vypravěčství je dědečkem všem myslitelným podobám umění, dramatického se to týká o fous víc. Otázka je-li loutkoherec vypravěčem či ne, je zhusta zbytečná. Je jím. Svými nástroji, postupy, svým způsobem zkrátka VYPRÁVÍ PŘÍBĚH. Během semináře se podíváme na vybrané vypravěčské dovednosti, postupy, techniky, bez kterých se žádný vypravěč ani ten, co vypráví s loutkou (už si tam rovnou dejme rovnítko, neobejde. Co je to za roli ten vypravěč na jevišti? Jak se vypořádat s tématem „práce se skupinou“ diváků? O čem to vlastně vyprávíme? Co je vypravěčova hlavní práce? Kdy a proč budou „lidi“ dávat pozor? To budou hlavní otázky pro naše cvičení a vlastní pokusy s řemeslem vypravěčů. Kromě toho budeme, samosebou, vyprávět a poslouchat příběhy. Skutečné, skutečné jen napůl i ty z říše fantazie.

S sebou: pohodlné oblečení pro cvičení spojená s pohybem.

Lektor:
Martin Hak, vypravěč příběhů. Vypráví v knihovnách, ve školách, v divadlech, na festivalech, veřejných i soukromých akcích. Vybrané dovednosti vypravěčského řemesla učí zájemce z nejrůznějších oborů. Už 16 let.

 

T • Tradiční loutky – marionety

Loutky zavěšené na drátu s niťovým či drátovým vedením rukou a vahadlem pro pohyb nohou – to je česká klasika. Pojďme spolu prožít týden jako na drátkách a zkusit nazkoušet komédii, čili spektákl plný loutkových špílců pod vedením zkušeného principála. Spektáklem bude vybraná stará loutkářská jednoaktovka, s možností předvedení v divadle nebo na pouti. Konkrétní titul lektor upřesní podle počtu, věku a pohlaví seminaristů.

Lektor:
Petr Borovský, loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011, 30. Skupova Plzeň 2014. Za nejmilejší role pokládá všechny v inscenaci „Když se čerti rojili“ (J. Š. Kubín) nebo postavu Širokého (J. J. Dvořák: „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“).

 

 

Z • Zapomenuté umění

Polodiskusní seminář pro vedoucí a režiséry a techniky tradičních loutkových divadel, ve kterém si při vínku či kávě vzájemně předáme své zkušenosti. Připomeneme si různé kousky, fígle a vymyšlenosti „starých“ loutkářů, které dodnes fungují. Součástí semináře budou přednášky o historii loutkového divadla a praktické ukázky (například varietních marionet). Seminář je vhodný i pro začínající principály, kteří potřebují poradit s obnovou loutkových divadel.

Lektoři:
Aleš Pop loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a v současné době také předseda SAL SČDO.
Hana Dotřelová, loutkoherečka a lektorka,členka umělecké scény Říše loutek Praha.

 

X • Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenace, o kterých budete hovořit, si určíte vy a vaši lektoři. Součástí semináře jsou odborné přednášky v Muzeu loutkářských kultur.

Lektoři:
Jakub Vašíček, autor a režisér divadla Drak v Hradci Králové a Kateřina Lešková Dolenská, pedagožka pražské DAMU a šéfredaktorka časopisu Loutkář.